I 2006 ble novellesamlingen Thomas F’s siste nedtegnelser til allmennheten kåret til ”beste norske bok de siste 25 årene” av Dagbladet.
Det er fra denne novellesamlingen forestillingens hovedperson er hentet. Thomas F. er en meget gammel dikter. Livet vil ikke gi slipp på ham, og han forsøker å skrive. Han går ut og inn av sine egne historier, eller kanskje sitt eget liv?

"En mer helstøpt åpningsforestilling for teater-delen av Kilden kunne man neppe ønske seg."
- FVN
""Den som dikter -" skaper stor nærhet mellom scenen og publikum."
- Dagbladet
Se hva Askildsen selv sier etter premieren i
Fædrelandsvennen.
Regi/dramatisering: Anne-Karen Hytten
Scenografi: Milja Salovaara
Lys: Morten Reinan
Med: Herman Bernhoft, Bjørn Skagestad, Kjærsti Odden Skjeldal, Anne Ma Usterud og Max August Key Graarud/Martin Fidjeland
Kjell Askildsen, opprinnelig fra Mandal, er en av Norges største nålevende forfattere, og har skapt en helt særegen stil innen den norske novelletradisjonen. Siden han debuterte i 1953 har han mottatt Kritikerprisen for sine novellesamlinger i 1983 og i 1991, Svenska Akademins nordiske pris i 2009 og Sørlandets Litteraturpris’ ærespris i 2010.
Askildsen har også skrevet fem romaner, og det er i Omgivelser fra 1969 regissør Anne-Karen Hytten har funnet utgangspunktet for denne dramatiseringen: ”Den som forteller sannheten, lyver. Den som dikter, lyver ikke.”